Alışverişte bayram havası

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre nisan ayındaki 3 günlük Ramazan Bayramı ve arife günü kartlarla 87 milyar TL’si yurt içinde olmak üzere toplam 94.1 milyar TL’lik alışveriş yapıldığını hatırlatarak bu hacmin arife ve 4 günlük Kurban Bayramı’nda 120 milyar TL düzeyine çıkabileceğini öngördüklerini söyledi.

Sinan Öncel

Perakende sektörü aynı tarihe denk düşen Kurban Bayramı, Babalar Günü ve tatil alışverişi için hazırlıklarını tamamladı. Alışverişin zirveye çıkacağı 15 Haziran Cumartesi günü 50 milyar TL’lik kartlı harcama yapılması bekleniyor. BMD üyesi markaların mayıs ayında yaklaşık yarısının adet satışlarının nisana göre azaldığını bildiren Sinan Öncel, “Mayıstaki kaybı bu ay telafi edeceğimizi söyleyebiliriz” dedi.

Bünyelerindeki markaların Babalar Günü ile aynı döneme gelen Kurban Bayramı ve okulların kapanması nedeniyle özel kampanyalar hazırladığı bilgisini veren Öncel yaptığı açıklmada şunları dile getirdi:

“Son günlerde online satışlarda önemli bir hareketlilik gözlemliyoruz. Mağazalardaki alışverişin ise cumartesi günü zirve yapmasını bekliyoruz. Dini bayramlarda alışverişin yaklaşık yüzde 40’ı arife günü gerçekleşiyor. Dolayısıyla cumartesi günü kartlarla yaklaşık 50 milyar TL’lik alışverişin sürpriz olmayacağını düşünüyoruz. Ramazan Bayramı’nda kartlı harcamaların yüzde 20’si market, yüzde 14’ü hazırgiyim, yüzde 11’i yemek, yüzde 10’u ise akaryakıt için gerçekleşmişti. Kurban Bayramı’nda da yine benzer bir tablo bekliyoruz.

Babalar Günü ve tatil dönemi olması nedeniyle hazırgiyimin yanı sıra akaryakıt, ulaşım ve konaklama harcamalarında büyük oranlı artış bekliyoruz. BMD’nin anketine göre, mayıs ayında üye markalarımızın yaklaşık yarısının adet satışlarının nisana göre azaldığı görülüyor. Mayıstaki kaybı bu ay telafi edeceğimizi söyleyebiliriz.” –EKONOMİ SERVİSİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir